Etiketler

, , , ,

Effortless English programıyla ilgili ilerleyen günlerde daha geniş çaplı bilgiler vereceğiz. Ancak şimdi sizinle çok enteresan bir video paylaşmak istiyorum. Bu videoda kendi kendinize İngilizce konuşma pratiği yapabileceğiniz dinle ve cevapla İngilizce hikayeleri hakkında bilgi edineceksiniz.

Bu hikayeler TPRS dediğimiz çok özel bir teknikle hazırlanmıştır. Yalnız bunlar öyle sizin bildiğiniz klasik İngilizce hikayeler gibi değil, belli bir amacı olan size soru cevap tekniği ile tekrarlı dinleme ve konuşma pratiği yaptıran çok faydalı hikayelerdir. Haydi şimdi aşağıdaki videoyu izleyip İngilizce hikayelerle nasıl konuşma pratiği yapabileceğinize bakalım.

İngilizce Hikayeler ile Konuşma Pratiği Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda Effortless English seti kullanan bir öğrenci sorusunu yanıtlama zamanı geldi. Bu soru öğrencilerimizden birinden geliyor. Sorumuz şöyle; A.J. neden İngilizce öğretirken her zaman bu şekil çılgın, garip, enteresan hikayeler anlatıyorsun?

Tabi bu doğru. Effortless English sisteminin en önemli parçalarından biri küçük hikaye ile point of view hikayeleri adını verdiğimiz hikaye derslerimizdir. Söz konusu derslerde biz enteresan ve de tuhaf hikayeler kullanıyoruz. Söz konusu hikaye derslerinde; maymunlar, köpekler, konuşan fareler ve bununla birlikte her zaman böyle çılgın şeyler, ünlü isimler kullanıyoruz. Daima bu tarz garip, abartılı ve de gülünç olaylar var. Peki ama niçin?

İngilizce hikayeler ile konuşma pratiğiBunu niye yapıyoruz? Sadece komiklik yapmak ve hoşça vakit geçirmek için mi? Aslına bakarsanız hayır. Bunu yapmak için esasen çok kuvvetli amaçlarımız var. İşte bu abartılı ve de acayip hikayelerin birinci nedeni, tuhaf hikayeleri hatırlamanın, normal hikayelere kıyasla daha rahat olmasıdır. Beyniniz için farklı ve tuhaf olan bir şeyin, otomatik olarak hatırlanması çok daha kolaydır.

Şayet bir şey normal ve sıradansa, beyniniz çoğu zaman onu görmezden gelir veya çok daha kolay unutur. Ancak bir şey çok garip ve tuhafsa beyniniz onu daha kolay hatırlar, ona önem verir ve ona konsantre olur.

Kısacası bu tuhaf durumları ve acayip karakterleri, sizlere İngilizce gramer ve ayrıca İngilizce kelimeleri öğretmek amacıyla kullanıyoruz. Böylelikle İngilizce kelimeleri ve grameri çok daha iyi hatırlıyorsunuz. Bunun sebebi dinlediğiniz bütün hikaye garip ve de acayiptir. Cümleleri oldukça iyi hatırlıyorsunuz. Çünkü normal değiller. Normal olsalardı unutmanız çok daha basit olacaktır.

İşte bu tuhaf, çılgınca ve de garip hikayeleri anlatmamızın diğer bir sebebi, daha derinden yani tekrarlı öğrenebilmenizdir. Söz konusu hikayelerde size bir çok sorular soruyorum. Bu sorularda ana cümleleri farklı şekillerde devamlı tekrarlıyorum. Mesela şöyle söylerim, bir kız vardı. Sonra diyorum ki, bir kız mı vardı? Bir kız mı vardı, yoksa bir çocuk mu vardı? Ya da şöyle bir soru, bir çocuk mu vardı? Hayır bir çocuk değil, bir kız vardı.

Bu tür soruları defalarca size yöneltiyorum. Biraz önceki örnekte size was there ile there was kelimelerini derinlemesine öğretmiş oluyorum. Ama bunları öğrenirken sizin çok fazla gayret sarf etmenize gerek kalmaz. Bunu yaparken sizlere metodla ilgili bilgi vermiyorum. Yalnızca hikayeyi ve de hikayenin içinde söylenen soruları tekrar tekrar dinliyorsunuz. İşte bu sistemde gramer kurallarını çalışmadan İngilizce gramer öğreniyorsunuz. İngilizce dil bilgisi kitaplarını okumak yok.

Elbette bu paylaştığımız misal oldukça basit bir örnektir. Ama derslerimizde daha zor gramer kalıplarını ve de İngilizce kelimeleri öğretmek için kullandığımız yöntemle aynıdır. Sonuçta derinden öğrenmek bununla birlikte öğrendiğiniz şeyleri özümsemek için tekrarlı çalışmak gerekir. İşte bu abartılı, gülünç ve ayrıca tuhaf hikayelerdeki olaylar da İngilizce gramerin kullanımını ve kelimeleri çok daha kolay hatırlarsınız.

İşte bu unsurların birleşimi bizim hikayelerle İngilizce derslerimizi çok kuvvetli hale getirmektedir. Bu şekilde İngilizce derslerini seveceğinizden eminim. Effortless English programı ile ilgili detaylı bilgi edinmek için effortlessenglishclub sitemizi ziyaret edebilir, ücretsiz email abonelik programımıza kaydınızı bırakabilirsiniz.

Effortless English sisteminin Yedi kuralını videolarını, Türkçe açıklamalarıyla beraber sitemizde bulabilirsiniz. Özellikle de yukarıda anlatılan tekrarlı öğrenmeyle alakalı Effortless English 4. Kuralını ve otomatik İngilizce konuşma yeteneği kazandıran soru cevap metoduyla ilgili Effortless English 7. Kuralını izlemenizi öneriyorum. İşte bu iki kural, İngilizce konuşmak için uygulamanız gereken oldukça mühim kurallardandır.

Kaynak: http://www.ingilizcetube.com/mini-hikaye-ingilizce-dersleri-effortless-english

Reklamlar