Etiketler

, , ,

İngilizce konuşmaya başlayınca sıkılıp geriliyorum her şeyi unutup kalıyorum diyorsanız bu yazımız tam size göre. Aşağıdaki videoda bu konuda çok önemli bilgiler bulabilirsiniz. Ayrıca videonun altında, anlatılan konuyla ilgili Türkçe açıklamalar paylaşacağız. Yeri gelmişken hemen belirtelim ki, bu yazı orta ve üzeri seviye İngilizce bilgisine sahip ama konuşma konusunda sıkıntı yaşayan arkadaşlarımıza hitap etmektedir. Videodaki şahıs, Effortless English sisteminin kurucusu A.J. Hoge yıllarca bir sürü insanın İngilizce konuşmasına yardımcı olmuştur.

İngilizce Konuşurken Gerilmemek ve Utanmamak

 

Bu dersimizde üyelerimizin bize sorduğu bir soruyu izah etmeye gayret edeceğim. Bir öğrencim soruyor; niçin İngilizce konuşma konusunda bu kadar utanıyorum ve de gerginlik hissediyorum? Gerçek şu ki bu durumun bir çok nedeni olabilir aynı zamanda işte bu çok sık rastlanan bir sorundur.

Size yöneltilen bir İngilizce sual karşısında veya İngilizce konuşmaya teşebbüs ettiğinizde yaşadığınız utanma, sıkılma ve gerginlik halinin en sık rastlanan sebeplerini bu makalede size açıklayacağım.

Söz konusu durum çoğu zaman okullardaki İngilizce öğrenme tekniklerinden kaynaklanıyor. Devlet okullarındaki sorun şu, sizi hata yapma konusunda korkutuyorlar. Örneğin sizlere bir ev ödevi veriyorlar. Bu ev ödevinde bir hatanızı yakaladıklarında anında eksi puanı yapıştırıyorlar ve siz, bu durumu bilinçaltınızda bir gerilim haline getiriyorsunuz. Bunun hatalı bir şey olduğunu düşünmeye başlıyorsunuz.

ingilizce-konusurken-gerilmekAyrıca bir takım öğretmenler, bütün sınıfın içinde size bir soru sorduğunda, siz soruyu cevaplarken bir yanlış yapacak olsanız, anında size olmaz öyle değil hata yapıyorsun deyip sizi düzeltirler. Bütün sınıfın içinde bunu yaşamak sizi şok eder, gerilip utanırsınız.

Dahası devlet okullarındaki İngilizce öğrenme teknikleri, sıkıcı ve de gerilimlidir. Zaman içinde bu metodla İngilizce öğreniyorum diye çabalarsınız günlerce, aylarca ve muhtemelen uzun seneler bu sıkıcı, stresli ve gerilimli durumları hissettiğinizde bu negatif duyguları İngilizce ile özdeşleştirirsiniz.

Bu şekilde, çok uzun zaman sonra dahi, İngilizceyi kullanmaya kalktığınızda bu negatif deneyimler hemen önünüze çıkacaktır. İşte bu gerçekten çok sık rastlanan bir sorundur. O halde sıradaki soru, bu hisleri ne şekilde değiştirebilirim olacaktır. Bu hisler pek çok soruna sebep olur. İngilizce konuşmanıza çok zarar verir.

Neyse ki Effortless English sisteminde biz sizlere işte bu utangaçlık ve de gerginlikten tam anlamıyla ne şekilde kurtulacağınızı gösteriyoruz. Bu hislerden arınmanın bir tekniği olarak sizlere kararlı ve de yüksek bir ses vurgusuyla konuşmayı, sorulara yanıtlar vermeyi gösteriyoruz. Ayrıca fiziksel olarak bedeninizi kullanmayı da gösteriyoruz. Güçlü ve kararlı bir şekilde İngilizce pratik yapmış olursunuz.

İngilizce pratik yaptığınız zaman, Effortless English mini story derslerinden birisini dinlediğinizi varsayacak olursanız, size bir sual soruyoruz ve bu soruyu cevaplamanızı istiyoruz. Mesela soruya evet deyip cevap veriyorsunuz. İşte biz sorulara güçlü ve de kendinizden emin cevaplar vermeniz için sizi eğitiyoruz. Güçlü bir ses tonu ve sağlam bir ifadeyle yanıt vermeyi öğreniyorsunuz.

Bunu niçin yapıyoruz, bu işin püf noktası, nedeni nedir? Bunun sebebi, sizlerin utangaçlık alışkanlığınızı aşmaktır. Gerginlik ve stresten kurtulmanızı sağlamaktır. Tek kelime bile olsa, İngilizce sorulara cevap verirken güçlü bir beden ve kararlı bir ses tonu kullandığınızda, beyninizi eğitmiş olursunuz. Duygularınızı ve hislerinizi İngilizceyi işittiğinizde ve onu kullanırken güçlü ve kendinden emin olabilmek amacıyla eğitmiş olursunuz.

Evet, bu biraz vakit alacaktır. Birinci denemenizde bunu yapamayabilirsiniz ve her şeyi tam anlamıyla değiştiremezsiniz. Fakat defalarca güçlü bir duruş ve de emin bir ses vurgusuyla İngilizce pratik yaptığınız zaman, İngilizceyi işittiğinizde ve onu kullanırken güçlü olma hususunda kendinizi eğitirsiniz.

Bugünkü öğrenci sorumuzu ve bizim cevabımızı izah etmeye çalıştık. Ücretsiz mail aboneliğimize katılmak bununla birlikte çok daha fazla bilgi alabilmek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz, Kaynak: http://www.ingilizcetube.com/ingilizce-ogrenmek-kabusunuz-olmasin

İngilizce Konuşarak Öğren Programı

Reklamlar